آشپزی رنگین ashpazierangin.net

طرزتهيه انواع غذاهای ایرانی و خارجی با عکس و تزئین

آشپزی رنگین ashpazierangin.net - ترشی مخلوط

" منصوره كتابي"
آشپزی رنگین ashpazierangin.net طرزتهيه انواع غذاهای ایرانی و خارجی با عکس و تزئین

ترشی مخلوط

ترشی مخلوط

 

ترشي مخلوط (آشپزي رنگين )

 

یکی از روشهای نگهداری مواد غذایی گذاشتن ترشی است که به این ترتیب مواد در سرکه طولانی مدت نگهداری میشود . ترشی به علت داشتن ph اسیدی اجازه رشد به میکروب و قارچ را نمیدهد و به همین دلیل در قدیم برای نگهداری مواد و استفاده آن در فصول دیگر سال از این روش استفاده میکردند .

آلبالو و لبو و حتي سيب زميني ترشي و بادمجان موجب تغيير رنگ سركه و ساير مواد ميشود و در طولانی مدت پس از نگهداری، ترشی تغییر رنگ داده و زیبایی آن از بین رود  بهتر است هر يك از مواد ترشي مخلوط را همزمان با به بازار آمدن انواع میوه و سبزی به طور جداگانه تهيه نموده و هر یک از انواع سبزي وميوه رادر شیشه های جداگانه نگهداری کرد .

مثلاً در بهار از ونوشک تازه و در تابستان از آلبالو و در پاییز از سایر سبزی و میوه جات ترشی تهیه کرد . و در زمان مناسب  كه اصطلاحاً ترشي جا افتاد ترشي ها را با هم مخلوط كرد

  برای تهیه ترشی مخلوط  روشهای مختلفی وجود دارد :

۱ ـ  براي تهيه اين ترشي ميتوان فقط مواد را  در سركه و نمك ريخته و بگذاريد مدتي بماند تا ترشي آماده شود .

۲ـ در روش دوم ميتوان ادويه كوبيده و يا ادويه نكوبيده هم اضافه كرد.  من ادويه نكوبيده را ترجيح ميدهم چون رنگ ترشي را تغيير نميدهد

۳ - در روش سوم با اضافه كردن يك دسته سبزي معطر مثل ترخون و برگ كرفس و نعناع و... ويا سبزي خرد شده  ميتوان اين ترشي را تهيه كرد .

طرز تهيه

برای تهیه  ترشی  ابتدا سبزی و میوه را به دقت شسته وبه قطعات دلخواه خرد و روي دستمال تميزي پهن كنيد تا خشک شود و در ظرف تمیز مخصوص ترشی به همراه  نمک و مقدار کمی زردچوبه  و ادويه و يك دسته سبزي معطر بریزید

 در اين ترشي از گل کلم ، كلم بروكلي ، هويج ، سيب زميني ترشي ،موسير ، كرفس ، لوبيا سبز ،بادمجان ، سير ،پیاز ، ونوشك ، آلبالو ، فلفل زالزالك ، آلو ، به ، سيب درختي و ... ميتوانيد استفاده كنيد .

 براي ترشي بادمجان ابتدا بادمجان را در سركه بجوشانيد تا كمي نرم شود بعد در شيشه جداگانه بادمجانها را با سركه و ادويه و نمك و زردچوبه نگهداري كنيد و هنگام استفاده بادمجانها را با كارد يا قيچي برش دهيد و با ساير ترشي جات مخلوط كنيد .

آلبالو را در فصل تابستان جداگانه تهيه كنيد ميدانيد كه آلبالو رنگ سركه را عوض ميكندپس بهتر است جداگانه تهيه شود .

قبلاً تهيه ترشي شپله و ترشي لبو را نوشتم اين دو هر كدام دستورالعمل خاص خودش را دارد و باز هم بايستي جداگانه تهيه شوند.

هويج و فلفل و كرفس و لوبيا سبز و سير و... هر مورد ديگري از سبزيجات كه سفت هستند را ميتوانيد در آب جوش بريزيد تا چند دقيقه صبر كنيد و روي صافي بريزيد تا آب آن جدا شده و بعد در سركه بريزيد اما دقت كنيد كه زياد نجوشد. اگر مستقيماً اين مواد رادر سركه بريزيد ترشي دير تر آماده ميشود يا اصطلاحاً جا مي افتد ولي ماندگاري خوبي دارد و تغيير رنگ نميدهد فقط كمي در زير دندان سفت تر خواهد بود و بعضي اين نوع را ترجيح ميدهند بسته به سليقه و ذائقه افراد دارد و سركه كمتري هم به خود جذب ميكند .

موسير حتماً بايد پس از خرد شدن چند بار  آب گرم رويش  بريزيد و آب آن را عوض كنيد و بعد در سركه بريزيد.

بعد از اينكه اين ترشي ها را جداگانه تهيه كرديد و اصطلاحاً ترشي جا افتاد ميتوانيد به غير از ترشي لبو و آلبالو هم را با هم مخلوط كنيد و هنگام استفاده لبو و آلبالو را هم به آن اضافه كنيد به اين ترتيب ترشي تا زماني كه از آن مصرف ميكنيد خوش رنگ و زيبا خواهد بود . نكته مهمي كه در تهيه جداگانه اين ترشي ها هست اين است كه انداختن اين ترشي شما را خسته نميكند و همزمان نيست .حتي ميتوانيد مثلاً وقتي كه يك عدد گل كلم خريداري ميكنيد . تكه اي از آن را قطعه فطعه كنيد و در سركه انداخته وبه اين ترتيب اين ترشي را آماده كنيد. و در مورد ساير مواد نيز همين كار را انجام دهيد و آخر سر همه ترشي ها را با هم مخلوط كنيد .

 

 

در ترشي كه در تصوير ميبينيد بعد از شستن و آماده كردن ترشي كه در بالا توضيج دادم مواد را در سركه ريخته و مقداري نمك و زردچوبه و ادويه نكوبيده شامل سياه دانه و گلپر و زيره وفلفل هندي وزنجبيل ورازيانه و همين طور چند ساقه نعناع و برگ كرفس و ترخون اضافه كرده و در جاي خنك نگهداري كردم

 

 ترشي زو (آشپزي رنگين )      ترشي لبو (آشپزي رنگين )      ترشي ونوشك (آشپزي رنگين )

ترشي شپله (آشپزي رنگين )     


موضوعات مرتبط: ترشی باعكس(6)
برچسب‌ها: ترشي , سركه , مخلوط , سبزيجات , ادويه

تاريخ : ۹۰/۰۷/۲۴ | | نویسنده : " منصوره كتابي" |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.